Tél végi kalandok a 2.z osztályban
- Zenit Iskola
- 1 nappal ezelőtt
- 3 perc olvasás
A hosszú téli szünet után januárban jó volt újra látni a gyerekeket és kipihenve nekikezdeni a 2025-ös évnek.
Rögtön az év elején egy szerencsehozó karkötő készítésével kedveskedtek egymásnak a gyerekek. Mindenki húzott egy nevet, és annak az osztálytársának fűzte. Jó volt látni, hogy milyen izgatottak voltak, hogy meglephetik a társukat, és tényleg figyeltek arra, hogy olyat készítsenek ami a másiknak tetszeni fog.
Nagyon szeretünk alkotni és fontosnak is tartjuk a vizuális művészeti nevelést, ezért amikor csak tehetjük rajzolunk, festünk, ”barkácsolunk” valamit, nem csak a rajz és technika órákon. Így készültek el a tüzijátékos képeink, a bohócok festve, filccel, rajzolva és még hajtogatva is. Készítettünk hangszert, hogy elűzzük vele a telet, busó maszkot, és sok-sok méter hosszú „boszorkánylépcsőt” hajtogattunk, hogy feldíszítsük vele a termet farsang alkalmából. Saját falinaptárat és készítettek a gyerekek, amit többen ki is tettek otthon, mint családi naptárt. A Gödi Ökoklub által meghirdetett rajzpályázatra csináltunk egy alkotást az osztállyal közösen, ahol megnyertük a Kreatív Alkotói Díjat, aminek nagyon örültünk!
Matematikából a gyerekek által már nagyon várt szorzás-osztás témakörébe kezdtünk bele, ami számtalan lehetőséget kínál a tanagyag színesítésére. A szorzótáblák tanulását dalok, versek és mozgás hozzákapcsolásával igyekszünk könnyebbé és érdekesebbé tenni. A mozgásnak és ritmusnak köszönhetően sokkal könnyebben rögzül a gyerekekben. Éppen ezért a tornaórákon is visszaköszön a feladatokban a szorzó és bennfoglalótábla sorolása, ami nem csak a gyakorlás miatt fontos, de nagyon jó figyelem-koncentrációs gyakorlat is.
A mozgás és játék mellett sokat dolgoznak párban és csoportban is. Kedvenceik a szorzós Bingo, a Kő-Papír-Olló szorzós változata, játékok a 10 oldalú dobókockával, légycsapós játék, „sorversenyek” a táblánál, „Ki vagyok én?” játék stb. Újdonság, hogy ebben az évben már okostáblán is tudunk jó kis feladatokat csinálni, amit a gyerekek nagyon élveznek.
Magyarórákon pedig szívesen használjuk a drámajátékok adta lehetőségeket. Ezeken az alkalmakon a gyerekek szabadon kibontakoztathatják kreativitásukat. Amikor egy-egy mese, történet szereplőivé válnak, lehetőségük van arra, hogy saját maguk formálják a történetet, a különböző karaktereket átalakítsák és egy-egy szerepben saját ötleteikkel színesítsék a játékot. Ez segíti őket abban, hogy kreatív megoldásokat találjanak, kísérletezzenek a különböző szerepekkel, valamint, hogy mások ötleteit beillesszék a közös játékba. A drámajátékok során a csoport tagjai nemcsak a történethez, hanem egymáshoz is kell igazodjanak. Ez fejleszti a problémamegoldó képességüket és az együttműködési készségeiket. A gyerekek felismerik ez által, hogy az egyéni siker csak a közös munka és az együttműködés révén valósulhat meg.
Angolból a téli szünet utáni időszakban a gyerekekkel három fontos területtel foglalkoztunk. A „Family” témakör során a gyerekek elkészíthették saját családfájukat, majd bemutathatták a családtagokat angolul. Emelett rengeteget énekeltünk szókincsbővítő dalokat és még egy kis szerepjátékra is sor került, hogy mindenki bátran használhassa az újonnan elsajátított szavakat. A „Parts of the house” témakör szavainak elsajátítása során a gyerekek saját házat terveztek és bemutatták angolul a helyiségeket. A terveken különös gondossággal helyezték el a bútorokat és megbeszéltük, mi hol található. Mindemellett játékos memóriajátékok és mozgásos feladatok segítettek elmélyíteni a tanultakat. A „Feelings and emotions” témánál különösen fontos volt, hogy a gyerekek ne csak megértsék az érzelmek angol elnevezéseit, hanem ki is tudják fejezni, hogyan érzik magukat. Ehhez sok mozgásos és mimikai játékot használtunk. Öröm látni, hogy mennyire bátran használják az új szavakat és minden nap egyre magabiztosabban kommunikálnak angolul.
Idén először tematikus farsangot szerveztünk, minden osztály egy adott téma szerint választott jelmezt magának. A másodikosok témája az állatvilág volt. Fantasztikus jelmezek készültek otthon, és hogy még több tartalommal megtöltsük ezt az alkalmat a gyerekekkel közösen tablókat készítettünk az általuk választott állatról, és így egy kiselőadás keretében mutatták be a jelmezeiket.
Természetesen a mulatozás sem maradhatott el, voltak ügyességi játékok, vicces feladatok, és nagy-nagy táncolós buli is. A szülői közösségnek köszönhetően pedig ,el lettünk látva finomabbnál finomabb farsangi finomságokkal. A többi osztállyal közösen elégettük a kertben a kiszebábot, a tanult dalokkal és házi készítésű hangszereinkkel, jó messzire űztük a telet.
Januárban megnéztük a Kolibri színházban a Locspocs és a Sárkánylány című darabot. A magyar kultúra napja alkalmából részt vettünk a Néprajzi Múzeumban a „Gyere elő, Kiskondás" elnevezésű múzeumpedagógiai foglalkozáson, ahol egy mesén keresztül ismerkedtek meg a gyerekek a népi motívumokkal, szimbólumokkal, tárgyakkal és hangszerekkel.
A félévi egyéni szöveges értékeléseket átbeszélő töprengő beszélgetés ismét szép lezárása volt ennek a félévnek. Öröm volt látni, hogy a gyerekek a tavalyihoz képest mennyivel bátrabban tudtak már magukról beszélni.